BOWL SHOW
2018
Y.A.T.F.S.
Bowl Show
A few reminders about the bowl show:
Make sure your bowl has at least one flat side for
best judging.
Don’t forget to register with me (Bob) so we know
how to assign points.
Write down the variety on the registration.
Points are given as follows:  
1st place = 4 points
2nd place = 3 points
3rd place = 2 point
you get 1 point per category for entering
if you place you get only awarded points
It’s Show Time!!! – Six Successful Tips   by David Ayres

David Ayres, YATFS member since its inception, and former judge from coast to coast within the
what a seasoned judge looks for when evaluating your fish.
A)        Is this fish mature size? – according to size standards in reference books
B)        Is this fish in good color? – again, check pictures/description in book
C)        Is this fish healthy? – shows no signs of disease; eating well; active
D)        Is this fish in show condition? – no split fins; no missing scales; well fed
E)        Does this fish show well? – “Type A” personality

2)        DETERMINE THE CLASS YOUR FISH BELONGS IN
A)        Read the show schedule of classes ahead of time.
B)        Ask the show chairperson if you are not sure.

3)        KNOW THE SHOW RULES
A)        Read through the rules a couple of times to make sure you understand them.
B)        Take your copy of show rules with you.
C)        Double check as to tank requirements.

4)        BRING YOUR OWN WATER
A)        Fish often don’t react well to changes in water chemistry.
{They may even die in radically different  water than they are used to}
B)        Have your own water conditioner on hand.
C)        Bring a little more than needed in case you have to make an unexpected change.

5)        HAVE THE RIGHT EQUIPMENT TO EXHIBIT THE FISH
A)        Clean tank, background, and secure lid
B)        Airline, valves, and airstones
C)        Scissors and hole punch
D)        Small siphon tube and clean, dry towel
E)        Bucket and siphon for breaking down

6)        BE A GOOD SPORT, HAVE FUN, AND GOOD LUCK!
2018 Y.A.T.F.S. Bowl Show Schedule

JANUARY

Sponsored by
Something Fishy
Brooklyn, Oh
Omega One

1. Arts and Crafts
2. Guppies/Endlers
3. Snail
4. Goldfish
5. Alternanthera Reinecki (Rosa Folia)

February

Sponsored by
RMS Aquaculture
Middleburgh Heights, Oh
and  Cobalt Aquatics

1. Axolotle
2. Crayfish
3. Favorite Breeding Pair
4. Native Fish (North America)
5. Ammannia Gracilis

March

Sponsored by
Extreme Tropical Pets
Boardman, Oh
and Mikescichlids.com

1. Bettas
2. Fish Family (2 parents 4 fry 90 Days Old)
3. Swordtails
4. Minnows/Danios
5. Ammania Senegalensis (Copper Leaf Ammania)

April

Sponsored by
Justins Fintastic Design
Mechanicsburg, Pa.
and Northeast Ohio Discus
Akron, Oh.

1. Killifish
2. South American Cichlids
3. Platies/Variatus
4. Tank Beautifull (maximum 10 gallon tank perfectly naturally scaped with
fish)
5. Anubias Barteri

May

Sponsored by
Neptune Aquatics
Cleveland, Oh
and Jurassic Aquatics
Mayfield, Oh

1. Homemade Equipment
2. Barbs
3. Suckermouth Catfish
4. Rainbowfish
5. Aponageton Madagascariensis (Madagascar Laceleaf)

June

(Election Month Extravaganza)
Sponsored by
The Mahoning Valley Scrappers
Niles, Oh.

1. African Cichlids
2. Catfish (nonsuckermouth)
3. Mollies
4. Schooling fish group of 6 (6 schooling fish in 1 tank)
5. Shrimp
6. Java Moss
7. Bananna Plant
8. Marimo Ball
9. Water Wisteria
10. Christmas Moss
11.  Any Frag
12. Mono
13.  Java Fern
14.  Scat
15. Goodieds
16. Madagascar Cichlids

July

Sponsored by
Rift lake Aquatics
Middleburgh Heights, Oh
and mikescichlids.com

1. Red/White/Blue/Albino fish
2. Sharks
3. Eels
4. Loaches
5. Amazon Sword

August

Sponsored by
Fish City Pets
Barberton, Oh
And Cobalt Aquatics

1. Any brackish fish
2. Tetras/Characins/Raspboras/Pencilfish
3. Anabantoid
4. Birchir
5. Bolbitis Heudelotii (African Water Fern)

September

(Your Favorite Month)
Sponsored by
Cobalt Aquatics

1. Your favorite homemade ornament
2. Your favorite fish
3. Your favorite amphibian
4. Your favorite invertebrate
5. Your favorite plant

October

(Scary Bowl Show)
Sponsored by
Cobalt Aquatics

1. Glofish
2. Orange/Black fish
3. Scary themed fish (example knife fish, Red Devil, Ghost Catfish,
Vampire Tetra, ect)
4. Scary themed tank (themed after your favorite horror movie, or
halloween monster.)
5. Who ya gonna call? Tank Busters!!!!!! (Any abnormally large fish for its
species.)
MAY RESULTS
sucker mouth catfish

1. Kim Rodburn
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman

rainbow fish

1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman

Aponageton
Madagascariensis

1. Kim Rodburn
2. Don Guman
3. Dan and Karen Guman

Barbs

1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Kim Rodburn

Homemade Equipment

1. Susan Everett
2. Susan Everett

June

Goodies

1. Don Guman
2. Don Guman
3. Don Guman

Bananna Plant

1. Kim Rodburn
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman

Mirimo ball

1. Kim Rodburn
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman

Java Fern

1. Dan and Karen Guman
2. Don Guman
3. Dan and Karen Guman

Water wisteria

1. Kim Rodburn
2. Dan and Karen Guman

Christmas Moss




Schooling fish

1. Don Guman
2. Don Guman
3. Kim Rodburn

Java Moss

1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman

Mollies

1. Kim Rodburn
2. Dan and Karen Guman


Catfish non suckermouth

1. Kim Rodburn

2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman
January

Arts and Crafts
1. Rob Williams
2. Lisa Reel
3. Kim Rodburn

Guppies/Endlers
1. Dan and Karen Guman
2. Lisa Reel
3. Brian Strickland
4. Kim Rodburn
4. Larry Ayres
4. Rob Williams
4. Dave Ayers

Its important to note that Dan and Karens guppy was
best in show for this month.

Goldfish/Koi
1. Dan and Karen Guman
2. Rob Williams
3. Rob Williams
4. Lisa Reel

Snail
1. Dave Ayers
2. Dan and Karen Guman
3. Dan and Karen Guman
4. Joe Doyle
4. Larry Ayres

February

Favorite Breeding Pair
1. Dan and Karen Guman
2. Lisa Reel
3. Don Guman
4. Dave Ayres
4. Rob Williams

Crayfish
1. Lisa Reel

Axolotle
1. Lisa Reel
2. Lisa Reel
3. Lisa Reel

Lisa's Axolotle won Best in show for this month!!!!

March
Swordtails
1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Lisa Reel
4. Kim Rodburn

Minnows/Danios
1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Lisa Reel
4. Kim Rodburn

Dan and Karen Guman won best in show with their
long fin white cloud mountain minnow

Bettas
1. Dan and Karen Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Kim Rodburn
4. Lisa Reel

Fish Family
1. Lisa Reel
2. Susan Everret
3. Lisa Reel
4. Dan and Karen Guman

April
Tank Beautifull
1. Susan Everett
2. Dan and Karen Guman
3. Lisa Reel

Susan Everett won first place for her beautifully
aquascaped aquarium.

Killifish
1. Lisa Reel
2. Don Guman
3. Larry Ayers

South American Cichlids
1. Don Guman
2. Dan and Karen Guman
3. Kim Rodburn
4. Lisa Reel

Platies/Variatus
1.Dan and Karen Guman
2. Susan Everett
3. Dan and Karen Guman
4. Lisa Reel
4. Kim Rodburn

Abubias
1. Lisa Reel
2. Lisa Reel
3. Dan and Karen Guman
4. Don Guman
4. Kim Rodburn
point standings for the year.




1   Dan and Karen Guman       Points

2   Lisa Reel                              52 Points

3. Kim Rodburn                        Points

4. Rob Williams                        10 Points

4. Don Guman                          Points

4. Susan Everett                        Points

5. Dave Ayres                             6 Points

6. Larry Ayers                             4 Points

7. Brian Strickland                     2 Point

8. Joe Doyle                               1 Points